Duminică, 25 Iunie 2017 20:26      RSS RSS
Home Politic | Economic | Social | Ştiinţă şi Cultură | Lege şi Justiţie | Interviu | Externe Sport Monden
Anenii Noi Basarabeasca Briceni Cahul Călărași Cantemir Căușeni Cimișlia Criuleni Dondușeni Drochia Dubăsari Edineț Fălești Florești Glodeni Hîncești Ialoveni Leova mun. Bălți Mun. Bender mun. Chișinău Mun. Tiraspol Nisporeni Ocnița Orhei Rezina Rîșcani Sîngerei Șoldănești Soroca Ștefan Vodă Strășeni Taraclia Telenești Ungheni UTAG

Euro 2016

Joi, 16 Iunie 2016 20:37
Sport
Euro 2016

Naționala de fotbal a Angliei a învins-o pe cea a Țării Galilor cu scorul de 2-1, în meciul care s-a desfășurat joi pe Stade Bollaert-Delelis din orașul Lens, în Grupa B a EURO 2016.

Țara Galilor a condus după golul lui Gareth Bale din minutul 42, dar s-a văzut egalată în minutul 56, când a punctat Jamie Vardy. Daniel Sturridge a adus victoria Angliei în minutul 90+2, după un un-doi cu Dele Alli.De menționat că atât Vardy, cât și Sturridge au fost introduși la pauză.

Selecționerul Angliei, Roy Hodgson, a folosit același unsprezece de start ca în meciul cu Rusia, încheiat 1-1, în timp ce omologul său galez, Chris Coleman, a efectuat unele modificări față de formula de start din partida cu Slovacia, câștigată cu 2-1. Coleman i-a trimis din primul minut pe atacantul Hal Robson-Kanu, autorul golului victoriei contra Slovaciei, pe portarul Wayne Hennessey, refăcut după o accidentare, și pe mijlocașul Joe Ledley.

Anglia a dominat prima repriză, în care a avut o posesie de peste 60%, însă a fost rareori periculoasă, cea mai mare ocazia a sa venind în minutul 35, când lovitura de cap a lui Chris Smalling a șters bara. Trei minute mai devreme, englezii au cerut penalty, la o fază la care Ben Davies a atins mingea cu mâna.

Țara Galilor a deschis scorul împotriva cursului jocului, în minutul 42, când vedeta sa, Gareth Bale, destul de discret până atunci, a transformat o lovitură liberă de la circa 25 de metri. Bale a înscris din lovitură liberă și împotriva Slovaciei.

Nemulțumit de randamentul compartimentului ofensiv, Hogson i-a înlocuit la pauză pe Raheem Sterling și Harry Kane (ultimul este până acum una din decepțiile acestui turneu final), trimițându-i în joc pe Daniel Sturridge și Jamie Vardy.

Anglia a atacat susținut după reluarea jocului, iar portarul Hennessey a respins la șutul lui Rooney din minutul 55.

Egalarea a venit un minutul mai târziu, când Vardy a înscris din zona careului mic, după o minge respinsă cu capul de Ashley Williams, la o fază la care galezii au crezut că atacantul englez era în ofsaid.

Țara Galilor a acuzat primirea golului, însă a reușit să reziste. În minutul 60, Davies a atins din nou mingea cu mâna, dar și de această dată arbitrul a considerat că a fost un henț involuntar.

Pentru a întări atacul, în minutul 72 Hodgson l-a trimis în locul lui Lallana pe foarte tânărul Marcus Rashford.

Chiar dacă jocul Angliei nu a strălucit, echipa a smuls in extremis o victorie meritată în acest derby britanic.

De notat că Bale a marcat 9 din ultimele 14 goluri ale Țării Galilor în meciuri oficiale.

Țara Galilor se află pentru prima oară la un turneu final de Campionat European. Naționala galeză a ajuns în sferturile de finală ale EURO 1976, însă atunci turneul final avea doar patru echipe.

În aceeași grupă, Slovacia a învins miercuri Rusia cu 2-1.

După rezultatul de joi, Anglia este lider al grupei, cu 4 puncte, urmată de Slovacia și Țara Galilor, cu câte 3 puncte, și Rusia — 1 p.

În ultima etapă din faza grupelor, Anglia va întâlni Slovacia, iar Țara Galilor va avea ca adversar Rusia.

Sursa: agerpres

Media Public

Cuvinte cheie:

Din aceeaşi categorie
Gala FIFA Lucas Silva a revenit pe teren, după o pauză de opt luni cauzată de probleme cardiace Gaţcan, cel mai bun fotbalist al anului Partida suspendată Denis Vieru, felicitat de ministrul Zubcu Andy Murray: Sunt foarte mândru. Să fii primul jucător al lumii este foarte, foarte greu Stanislav Reniţă  va participa la una dintre cele mai prestigioase gale K-1 Frank de Boer  nu mai e  la Internazionale Milano. Federația Națională de Fotbal va avea o emblemă nouă