Miercuri, 23 August 2017 18:27      RSS RSS
Home Politic | Economic | Social | Ştiinţă şi Cultură | Lege şi Justiţie | Interviu | Externe Sport Monden
Anenii Noi Basarabeasca Briceni Cahul Călărași Cantemir Căușeni Cimișlia Criuleni Dondușeni Drochia Dubăsari Edineț Fălești Florești Glodeni Hîncești Ialoveni Leova mun. Bălți Mun. Bender mun. Chișinău Mun. Tiraspol Nisporeni Ocnița Orhei Rezina Rîșcani Sîngerei Șoldănești Soroca Ștefan Vodă Strășeni Taraclia Telenești Ungheni UTAG

Atletico Madrid și Manchester City în sferturile Champions League

Miercuri, 16 Martie 2016 11:13
Sport

Manchester City este în criză şi toată lumea pare să aştepte venirea salvatorului Guardiola. "Cetăţenii" au făcut un nou meci extrem de modest, pe teren propriu, contra lui Dinamo Kiev, scor 0-0, în returul optimilor Ligii Campionilor. Englezii s-au calificat în sferturi pentru prima oară graţie avantajului din tur, scor 3-1.

La adăpostul acelui 3-1 din tur, Pellegrini a trimis în teren în această seară cel mai bun "11" disponibil. Ghinionul a fost însă prezent din nou în rândul britanicilor, care după 21 de minute s-au văzut nevoiţi să opereze deja două schimbări: Kompany şi Otamendi s-au accidentat.

Duelul a fost unul extrem de fizic, încleştarea dintre fotbalişti privându-ne de spectacolul pe care mulţi îl anticipau. City şi-a creat ceva ocazii - Navas a lovit chiar bara, Aguero şi Toure au ratat şi ei câteva oportunităţi - dar cu mult mai puţine decât de obicei, mai ales pe teren propriu. În plus, oaspeţii au avut două oportunităţi extrem de bune să dea lovitura pe final, însă Hart şi-a asigurat premiul de "omul meciului".

S-a terminat 0-0, după un joc cenuşiu, iar singura bucurie a spectatorului român a fost reprezentată de faptul că Ovidiu Haţegan s-a descurcat onorabil. Centralul român chiar a oferit una din fazele meciului, în minutul 21.

Finalista din 2014, Atletico Madrid, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii după un meci extrem de tensionat. Elevii lui Simeone au ajuns între cele mai bune 8 echipe ale Europei la capătul unui meci decis la penalty-uri, scor 8-7. În timpul regulamentar fusese 0-0, exact ca în meciul tur.

Mare favorită în duelul cu olandezii, Atletico Madrid a presat constant poarta bravului Zoet, însă băieţii lui Cocu veniseră pe Vicente Calderon cu o partitură bine învăţată: apărare totală şi specularea la maximum a spaţiilor create, pe contre.

Cu cel mai bun jucător - Antoine Griezmann - într-o dispoziţie de joc destul de proastă, Atletico a părut mai aproape de calificare după introducerea lui Torres. "El nino" a dinamizat acţiunile de atac ale gazdelor, însă spaniolii nu au reuşit să îşi fructifice ocaziile create.

S-a intrat în prelungiri, unde PSV putea da lovitura pe final, prin Arias. Ar fi fost nedrept, poate, aşa că loteria penalty-urilor a decis echipa care să meargă mai departe în competiţie. După 7 serii consecutive în care nu s-a marcat, Luciano Narsingh a năruit visele echipei lui Cocu la o calificare istorică.

"Los colchoneros" şi-au creat o sumedenie de ocazii la poarta olandezilor, însă a lipsit "mintea limpede" care să o "bage în aţe".

sursa deschide.md

Media Public

Cuvinte cheie:

Din aceeaşi categorie
Gala FIFA Lucas Silva a revenit pe teren, după o pauză de opt luni cauzată de probleme cardiace Gaţcan, cel mai bun fotbalist al anului Partida suspendată Denis Vieru, felicitat de ministrul Zubcu Andy Murray: Sunt foarte mândru. Să fii primul jucător al lumii este foarte, foarte greu Stanislav Reniţă  va participa la una dintre cele mai prestigioase gale K-1 Frank de Boer  nu mai e  la Internazionale Milano. Federația Națională de Fotbal va avea o emblemă nouă